Skip links

DİJİTAL ÇAĞDA ONLİNE PSİKOTERAPİ

 

Her şeyin dijitalleştiği bu çağda psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişilerin psikoterapi sürecini yüz yüze fiziksel bir ortamda değil de internet aracılığıyla güvenli bir platformda çevrimiçi gerçekleştirdiği online psikoterapi birçok avantajıyla her geçen gün yayılmaktadır.

Avantajlarına göz atacak olursak kişiler uygun şartların sağlanabileceği her ortamda, zaman ve mekan kısıtlaması olmadan dünyanın neresinde olursa olsun psikoterapi sürecini devam ettirebilir. Ayrıca terapi merkezine gelmek istemeyen danışanlar online psikoterapi ile kendi güvenli ortamında psikoterapi sürecini sürdürebilirler. Psikoterapi merkezine gelme zorunluluğu olmaması özellikle metropol şehirlerde trafik sorunun ortadan kalkması ve dolayısıyla zaman yönetimi açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle psikoterapi hizmeti daha geniş bir popülasyona ulaşabilir. Covid-19 sürecinde sürekliliği sağlamak adına oldukça popüler bir süreç olmuştur. Hastalık gibi evden çıkmayı engelleyen durumlarda da oldukça işlevsellik göstermektedir.

Tüm bunların yanında bazı dezavantajları da içinde barındıran online psikoterapi süreci bazı danışanlara ilişkinin canlılığını hissettirmemekte ve terapötik ilişkiyi kurma sürecini uzatabilmektedir. Bunun dışında görüntünün sınırlı bir alanda kalması terapistin danışanın beden dilini ve dolayısıyla duygu ve düşüncelerinin etkileşimini gözlemlemesini zorlaştırabilir. Online terapi esnasında görüntünün donması, sesin kesilmesi gibi teknik sorunlar görüşmenin akışını bozabilir. Tüm bunların dışında süreci en çok olumsuz etkileyecek şeylerden biri de kriz anında müdahale edilmesinin zor olmasıdır. Bu sebeple danışana mutlaka belirli formlar imzalatılmalı ve bir yakınının iletişim bilgileri alınmalıdır. Psikoz ve intihar düşüncelerinin olduğu benzeri durumlarda da yüz yüze terapi seçeneği öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Bazı istisnai durumları dışarıda bırakırsak önemli bir avantaj sağlayan online terapi süreci danışanın tercihine bırakılmalı, kendini güvende ve rahat hissetmesi her türlü terapi şeklinde öncelikli olarak sğlanmalıdır.

Özellikle pandemi süreciyle birlikte kendi psikoterapistlik sürecimde gerek şehir dışı gerekse yurt dışı birçok danışanımla psikoterapi sürecini yürütmek ve onlardaki değişime, dönüşüme şahit olmak mesleki tatmin ve ulaşılabilir olma açısından çok değerli bulduğum ve bana katkı sağlayan online terapiyi sizlere iyisiyle kötüsüyle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar…

Selin Kara

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Keşfet
Sürükle