Skip links

KONFORLU BİR DİRENİŞ “Konfor Alanı”

Her şeyin hızla değiştiği dünyada değişime direnenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz bu yazı sizin için. Birçok birey potansiyelinin olduğunun farkındadır ve potansiyelini yeterince açığa çıkaramadığının da. Birey çıkmak isteyen potansiyeli ve engeller arasındaki sıkışmışlığına çeşitli mantığa bürüme savunma düzeneği ile açıklama bularak kendini rahatlatmayı ve konfor alanında kalmayı sağlar.

Peki nedir bu konfor alanı? Bireylerin kendini iyi, kaygısız, rahat hissettiği psikolojik alana konfor alanı diyoruz. Konfor alanının konforlu olması gerçekten çok konforlu olmasından değil tanıdık olmasından kaynaklanır. Tanıdık, sürprizler içermeyen ve kişinin kontrolünde olan bu alan pek tabi değişimi, gelişimi, yeniliği zorlu hale getirecek ve bireylerin yerlerinde saymasına sebep olacaktır.

Psikoterapi seanslarında da sıklıkla karşılaştığım bir şey var ki o da gelen bireylerin değişime çok istekli olmalarına rağmen değişmeye oldukça dirençli olmaları. İstekle değişim önemli birer birleşen olsalar da kişinin bilinçdışı bir tarafı değişimi reddeder ve konfor alanında kalmayı destekler. Çünkü bilinen tanıdık yaşantılar kötü olsalar bile bilinmeyen iyi şeylerden daha cazip gelir. Bilinmezlik ve belirsizlik en belirgin stresörlerden olduğu  için adım atmak yerine alıştığımız kötüde şikayet ede ede kalmayı tercih ederiz.

Konfor alanını korku alanı takip etmektedir. Korku alanından sonra ise öğrenme ve büyüme alanı gelmektedir. Bu da demek oluyor ki değişim ve gelişime giden yol korku basamağından geçiyor. Ancak o  basamağı çiğneyerek gelişime, değişime ve hayallerinize varıyorsunuz anlaşılan.

Kulağa korkutucu geldiğinin farkındayım. Eee adı üstünde korku alanı. Fakat bu belirsizliğin yarattığı olumsuz duygulardan kaçınmak için atmadığınız her adım, hayata geçirmediğiniz her eylem korkusuz ama basit, güvenli hissettiren fakat yerinizde saydığınız ve belki de her şey akıp giderken kendinizden, yaşamdan uzaklaştığınız bir sizi vaat ediyor size.

Biliyorum çok kolay değil. Ama kaçtıkça korkularınızın daha ezeli bir rakip haline geldiğini aklınızda tutarak hareket edin lütfen. Fakat korku alanına geçip orada mücadeleye devam ettiğinizde her seferinde alanın zorluklarıyla daha kolay mücadele ederken bulursunuz kendinizi.

Ve sıra şimdi öğrenme alanında. Korkularımıza rağmen harekete geçtiğimizde yeni deneyimler kazanırız, yeni deneyimler kazandıkça da değişime daha hazır ve keşif yolculuğunun tadını çıkarabilen bir sizle karşılaşırsınız.

Sonra mı? Büyüme alanı ile gerçekleşsin hayaller, yaşansın doyum dolu anlar ve gelsin kendinizi gerçekleştirmiş bir siz.

Unutmayın, cevher baskı altında mücevhere dönüşür.Hayat seçimlerden ibaret. Alışılmış o konfor alanınızda ya yerinizde sayarsınız ya da değişime giden yolda adımlarınızı!

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Keşfet
Sürükle